مربی نقاشی کودک

مربي نقاشي كودك

شغلي از مشاغل حوزه خدمات آموزشي است. مربي نقاشي كودك مي تواند در آموزشگاه ها،فرهنگسراها، مهدهاي كودك، مدارس و … مشغول به كار شود.
مربي نقاشي كودك بايد كودك را به خوبي بشناسد و با آگاهي از احساسات كودك بتواند با او ارتباط برقرار كند. تواناييهاي مربي نقاشي كودك شامل موارد زير مي باشد: بكارگيري اصول روانشناسي عمومي كودك، بكارگيري راه هاي برقراري ارتباط با كودك و نفوذ به درون او، سنجش آمادگي جسمي و روحي كودك جهت يادگيري مطالب آموزشي وايجاد زمينه ي فرآيند آموزش، ايجاد و تقويت خلاقيت كودك و روش هاي تقويت آن، به كارگيري حواس مختلف درآموزش نقاشي، نقد و تفسير نقاشي كودكان، آموزش مباني هنرهاي تجسمي به زبان ساده به كودك، آموزش مباني هنرهاي تجسمي به زبان ساده به كودك، آموزش تكنيكهاي مختلف نقاشي به زبان ساده به كودك، تصوير سازي باتكنيكهاي مختلف نقاشي در ارتباط باشد.

 

تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک

یکی از دوره هایی که در سازمان فنی حرفه ای کشور برای علاقه مندان در این حوزه وجود دارد رشته مربیگری نقاشی کودک است. طی این دوره شما علاوه بر تکنیکهای نقاشی با مباحث روانشناسی و روانشناختی کودک آشنا میشوید و به دلیل پویا و رو به رشد بودن کودکان مهارت هایی را می آموزید که بتوانید به روز باشید.

آموزش هایی جهت برقراری ارتباطی‌ کامل و صحیح، به طوری که کودک هنگام کار با مربی احساس صمیمیت و اعتماد کند و شخصیت واقعی اش را برای شما به نمایش بگذارد، میبینید.

سپس با مراحلی از‌ آموزش نقاشی آشنا می شوید که باید نسبت هر کودک الگویی متفاوت اجرا کنید و علاوه بر طراحی و تکنیک های خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک، با فضا سازی، تصویر سازی و تقویت خلاقیت آشنا می شوید و در قسمت کار های عملی با تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک، همانند کودکان به نقاشی می پردازید.

تکنیکهای خلاقیت دوره مربی نقاشی کودک

مداد رنگی: ترجیحا با مداد رنگی های با کیفیت بالایی باشد.

هاشور زدن: به صورت خطوط یک طرفه با رنگ های متناسب با هر قسمت.

مداد رنگی با خراش: می توان قسمت هایی را با استفاده از نوک یک خودکار تمام شده طراحی کرد و قبل از رنگ گذاری چیزی مشخص نیست و بعد از رنگ گذاری طرح نمایش داده میشود.

پودر مداد رنگی: مداد رنگی را می توان با استفاده از مداد تراش یا کاتر به صورت پودر در آورد و با انگشت یا پنبه نقاشی کرد.

پاستل روغنی:به دلیل نرمی و راحتی در کار باعث جذابیت کودکان میشود.

پاستل روغنی و خراش:سطح مقوا را کامل با پاستل می پوشانیم و با جسم خراشنده،آن را خراش می دهیم و طرح دلخواه را به دست می آوریم.

پودر پاستل و حرارت: پاستل را می توان به کنک رنده پودر کرد سپس متناسب با فضای نقاشی و سلیقه فردی آن را روی مقوا میریزیم.سپس کاغذی را روی آنها قرار داده و اتو را روی کاغذ می کشیم. با برداشتن کاغذ تصویری زیبا روی مقوا نقش می بندد.

تکنیک گواش: از‌ رنگ های‌گواش می توان از رنگ آمیزی طرح ها استفاده کرد.کودک طرح را را روی مقوا اجرا کرده، سپس به وسیله مربی کنترل میشود و بعد از آن به کمک قلمو ها متناسب با هر سوژه رنگ آمیزی می کنیم.

تکنیک گواش و شابلون: به وسیله طلق، مقوا و … می توان شابلون درست کرد.به این صورت که روی طلق یا مقوا طرح مورد نظر را کشیده سپس با کاتر داخل آن را در میاوریم و شکل دلخواه به وجود میاید.سپس شابلون را روی کار قرار داده و با قلمو پر می کنیم.گواش و اسفنج:در این روش کمی رنگ ها را رقیق کرده و یک تکه اسنفج را در رنگ فرو می کنیم و با آن بافت ایجاد می کنیم.مثل درخت،سنگ و ..

ساخت مهر به وسیله سیب زمینی:سیب زمینی را نصف کرده و طرح دلخواه را روی آن می کشیم .سپس اطراف طرح را جدا کرده و طرح مورد نظر به صورت برجسته باقی می ماند.رنگ را روی قسمت برجسته می زنیم و بعد روی مقوا منتقل می کنیم.

چاپ با برگ درخت:یکی از تکنیک های جالب برای کودکان چاپ به وسیله برگ است.از کودکان می خواهیم برگ های مختلف را جمع آوری کنند و با استفاده از گواش پشت برگ هارا رنگ آمیزی کنند و با تصویر ذهنی خود هر جا از مقوا را چاپ بزنند.با این تکنیک تصاویر زیبایی ایجاد میشود.
در  فضا سازی از کودک می خواهیم فضایی را که سوژه در قرار دارد را با استفاده از قوه تخیل تجسم کرده و نقاشی کند.

در قسمت تصویر سازی با بکار گیری خلاقیت:
تکمیل اشکال به صورت متقارن: قرینه سازی در  تقویت دید و حرکت دست کودک بسیار مفید است.در این تکنیک خط قرینه را رسم می کنیم و از کودک می خواهیم دقیقا مثل طرف دیگر نقاشی کند.
تکمیل اشکال به صورت نا متقارن: در این روش، نصف سوژه را طراحی کرده و سپس از کودک می خواهیم با سلیقه خود طرف دیگر را تکمیل کند.این روش ذهن کودک را به تفکر وادار می کند.
تصویر سازی با کلاژ: منابع بسیار از جمله حبوبات،چوب کبریت، پر و ….در اختیار کودک قرار می دهیم و از او می خواهیم با توجه به اطراف خود و خلاقیت با قرار دادن این وسایل کنار هم تصویری را خلق کند.

نقاشی روی سنگ:از کودک بخواهیم سنگ هایی پیدا کند و از زوایای مختلف نگاه می کند و تشخیص دهد به چه شکلی شبیه است.سپس تصویر ذهنی خود را روی سنگ پیاده کند.
و…..

پایان دوره

هنر و هنر آموزی انتهایی ندارد و‌ هر لحظه می توان کسب مهارت کرد. بنابراین شما می توانید علاوه بر این دوره با ثبت نام در کلاس های نقاشی مهارت های‌خود را افزایش داده و علاوه بر کودکان بتوانید به نوجوانان  تدریس کنید و حتی می توانید با گذراندن دوره های تکمیلی و‌تخصصی آموزش به بزرگسالان را شروع کنید.

پس از اتمام این دوره ها، توصیه ما به شما این است که در آموزشگاهی به صورت کارورزی مشغول به کار شوید تا در این زمینه نیز‌ کسب مهارت کنید.
مطالعه در زمینه های نقاشی و تکنیکها و سبک ها نیز به شما کمک فراوانی می کند. شما به عنوان یک مربی باید تسلط خوبی در سبک ها داشته باشید. دوره های سازمان فنی‌حرفه ای به دلیل بالا بودن زمان کلاس های عملی این فضا را بیشتر از مراکز آموزشی دیگر مانند دانشگاه ها، علمی کاربردی یا جهاد دانشگاهی به شما می دهد.

مربیگری نقاشی کودک

وظایف و مسئولیت های یک مربی نقاشی کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یک مربی نقاشی کودک حتما نیاز دارد که مجموعه ای از مهارت ها را بیاموزد و اطلاعات کاملی داشته باشد تا مسئولیت خطیری که به عهده یک مربی نقاشی کودک است را به نحو احسن اجرا کند.

مربیگری نقاشی کودک شاید به ظاهر کاری ساده به نظر بیاید اما در اصل کاری دشوار است و نیاز به کسب مهارت ارتباطی فراوانی از جمله اعتماد سازی کودک، درک شناختی، ارتباط گیری مناسب و مهارت های آموزشی از جمله بیان و انتقال مفاهیم، طرح درس اصولی، روند استاندارد و مهارت در تکنیک ها دارد.

هر کودک نیز علایق خاص و متفاوتی با دیگری دارد که مربی نقاشی کودک باید توانایی شناخت روحیات کودکان را داشته باشد و بتواند ارتباطی کامل برقرار کند. کار با کودکان فضای بسیار سالم و خلاقی دارد و بسیار اهمیت دارد که مربی نقاشی کودک بتواند این خلاقیت کودکان را حفظ و آن را تقویت کند و آشنایی کاملی از موانع خلاقیت داشته باشد.

در طی این سال ها توجه والدین به مهارت ورزی کودکان بیشتر شده است.

دو المان، نقش بسیار مهمی را در روانشناسی کودکان ایفا می کنند:

خانواده و محیط آموزشی

که این بستر بسیار خوبی برای اشتغال در این زمینه فراهم آورده است. از حوزه اشتغال رشته مربیگری نقاشی کودک می توان به تدریس در آموزشگاه ها، مدارس، فرهنگسرا ها، مهد کودک ها  و یا به عنوان مشاور هنری و برگزار کننده دوره های تفسیر نقاشی و ….اشاره کرد. در دوره مربیگری نقاشی کودک مطالب مهم و اصولی هنگام کار با کودکان، هم به صورت عملی و هم به صورت تئوری آموزش داده میشود. یکی از مهارت های الزامی مربیگری نقاشی کودک ، جذب کودکان از طریق ارتباط گیری درست و جلب اعتماد آنهاست. این یکی از بهترین ویژگی های یک مربی نقاشی کودک است که برای کودک احساس آرامش و لذت بخشی را ایجاد کند. با برقراری ارتباط عاطفی و جلب اعتماد کودک، کودکان شخصیت واقعی خود را بروز میدهند.

ایجاد کردن بستری برای کودکان که در آن احساس امنیت داشته باشد توسط مربی نقاشی کودک یکی از لازمه های فضای آموزشی است. کودکان حواس دقیقی دارند و هرگونه ناامنی را تشخیص می دهند. یکی از موارد جلب حس کودک ارزش و احترام قائل شدن برای آثار کودک است و او باید مطمئن شود که هر موضوع نقاشی و با هر نوع اجرایی برای مربی ارزشمند است.یک مربی خوب لازمه های این شرایط را به خوبی میداند و سعی می کند در فضای آموزشی که در اختیار دارد،آن را به بهترین نحو پیاده سازی کند. اگر کودکی خیلی زود محیط را نپذیرفت و با مربی و بچه ها ارتباط برقرار نکرد مربی نقاشی کودک با توجه به فعالیت های گروهی محیط را عوض کرده به سانی که کودک خودش را در جمع حس کند. در طول دوره مربی نقاشی کودک علاوه بر اصول اولیه آموزش‌، با مفاهیمی که در نقاشی کودکان وجود دارد آشنا میشوید. رنگ ها، فرم، خطوط و سوژه های نقاشی‌کودکان هر کدام مفهومی دارند که مربی نقاشی کودک یا والدین اگر معنی این‌مفاهیم را بدانند و آگاهی لازم را داشته باشند می توانند حالات روحی و درونی کودک را متوجه شوند. علاوه بر این طی دوره مربی کودک شما تکنیک‌های خلاقیت از جمله :کولاژ،نقاشی با گواش روی سنگ، نقاشی با گواش و اسفنج، نقاشی مداد با پاک کن، نقاشی مداد رنگی با تا، قرینه سازی های متقارن و نا متقارن، خراش، نقاشی گروهی، نقاشی با داستان سرایی، نقاشی با موزیک، پاستل با حرارت و…. را به صورت عملی آموزش می بینید و پیاده سازی می کنی

در طی این‌دوره مبانی هنر های تجسمی از جمله عناصر بصری (نقطه،خط،حجم و …)و کیفیت بصری (تعادل،تناسب و …)را فرا میگیرید و راه های آموزش به کودکان و نوجوانان به صورت اصولی و استاندارد آموزش داده میشود.

در پایان با استفاده از المان ها و صورتک هایی که داده میشود، به راهکار های تقویت خلاقیت می پردازیم. بعد از اتمام مربی نقاشی کودک ، آموزشگاه این فضا را در‌اختیار مربی های تازه کار قرار می دهد تا با ثبت نام در دوره های کارآموزی مربی نقاشی کودک بتوانند در کنار مربی های حرفه ای، مدیریت کلاس و آموزش را به کودکان تجربه کنند.

 

جهت دانلود استاندارد آموزشی مربی نقاشی کودک کلیک کنید.

 

جهت مشاوره و ثبت نام با شماره های 02122578971 و 09375806948 تماس حاصل فرمایید.

 

مربی مهد کودک

مدیر مهد کودک